Okiełznaj starszaka. Jak zostać mamą drugiego dziecka?

Pojawienie się drugiego dziecka, jest tak samo ważnym wydarzeniem jak pierwszego. Choć wydaje Ci się że jesteś już specjalistką od karmienia, przewijania i pielęgnacji, to z dniem narodzin maluszka twoja dotychczasowa wiedza może okazać się niewystarczająca. Wraz z narodzinami drugiego dziecka pojawia się całe spektrum nowych sytuacji, w których główną rolę niekoniecznie gra nowo narodzony bobas, a twój starszy syn czy córeczka, dla których dotychczas byłaś na wyłączność.  Odnalezienie się w nowej rzeczywistość wymaga nieco czasu, ale skoro poradziłaś sobie przy pierwszym dziecku, to na pewno poradzisz i teraz. 

Aklimatyzcja starszaka – jeśli twoje starsze dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, rozważ przerwę, by dać mu czas na zaaklimatyzowanie się w nowej sytuacji. Pojawienie się nowego członka rodziny, dla wszystkich jest wielkim wydarzeniem. Pozwól więc starszakowi przeżyć te emocje razem z wami. Jeśli czujesz, że możesz nie podołać w pierwszych dniach w opiece nad dwójką dzieci, podziel obowiązki między siebie a męża, może również dziadki będą chętne do pomocy? Pierwsze dni, gdy maluszek zagości już w waszym domu, będą bardzo ważne dla starszaka. Musi on na nowo dostać zapewnienie, że jest tak samo ważny, a pojawienie się młodszej siostry czy brata nie osłabi jego dotychczasowej pozycji jedynaka.  

Pozwól straszemu dziecku „cofnąć” się w rozwoju – nowy członek rodziny wymaga dużo czasu i uwagi, szczególnie w kwestii pielęgnacji czy karmienia. Starszak widząc Twoje zachowanie, bardzo szybko zrozumie, że brak samodzielności spowoduje że poświęcisz mu więcej czasu. Pozwól mu na to, aby przekonał się, że jest dla Ciebie tak samo ważny jak młodsze rodzeństwo, ale jednocześnie zachęcaj by pokazywał młodszej siostrze czy bratu swoje dotychczasowe umiejętności. W roli  małego nauczyciela chętniej powróci do swoich dawnych umiejętności, jednocześnie czując się współodpowiedzialny za rozwój swojego rodzeństwa. 

Daj luz starszemu dziecku i ograniczaj „nie wolno” w odniesieniu do jego stosunku do młodszego rodzeństwa – „nie dotykaj braciszka, bo zrobisz krzywdę”, „nie bądź tak głośno bo obudzisz siostrzyczkę „, „nie bądź zazdrosny, przecież jesteś starszy”. Postaraj się nie krytykować starszaka, może to doprowadzić do sytuacji, że młodsze rodzeństwo kojarzyć będzie głównie z zakazami i ograniczeniami jakie otrzymuje od rodziców. Postaraj się tłumaczyć, czym jego zachowanie, które w danym momencie nie jest pożądane może skutkować: ” Jeśli będziesz zbyt głośno, Twoja siostra może się obudzić i będzie płakać, a wtedy będę musiała się nią zająć i nie będę mieć czasu na zabawę z Tobą”.  Jeśli mimo to starszak z pełna premedytacją będzie głośno i rozbudzi malucha, nie wpadaj w złość. Daj sobie te 10 sekund by dać starszakowi komunikat: „Obudziłeś młodszą siostrą, teraz muszę uśpić ją na nowo, więc nie mam w tym momencie czasu na zabawę z Tobą”, a następnie zajmij się maluchem. Bądź konsekwentna, po krótkim czasie starszak na pewno zrozumie, że nie warto łamać zakazów, ryzykując czas wspólnej zabawy z mamą.  

Pokaż starszemu dziecku, że młodsze nie jest jej wrogiem, a przyjacielem – inicjuj sytuacje, w którym starszak, dostrzeże zalety posiadania młodszego rodzeństwa. Staraj się spędzać czas z dwójką dzieci jednocześnie, angażując je w tą samą zabawę. Nawet jeśli maluszek na początku będzie uczestniczył jedynie poprzez swoja obecność, to ważne by starszak dostrzegał możliwość wspólnej zabawy. Z czasem, gdy maluch nieco podrośnie czas tej zabawy będzie się wydłużał, a twoje zaangażowanie w zabawę malało.  

Tłumacz starszemu dziecku zachowania młodszego – starsze dziecko może nie rozumieć wielu rzeczy jakie dzieją się wokół maluszka, dlatego nie zbywaj pytań starszaka, postaraj tłumaczyć mu zachowanie maluszka oraz twoje reakcje „Ania płacze bo boli ją brzuszek, Ty Natalko jak byłaś taka mała jak Ania tez czasami płakałaś i mama musiała Cię nosić na rękach”. Gdy starszak zrozumie dlaczego pewne rzeczy się dzieją, łatwiej mu będzie je zaakceptować, tym samym nie będzie czuł zagrożenia i strachu przed nową sytuacją.  

Przesadnie się nie martw się że starsze dziecko uszkodzi młodsze – nie reaguj paniką na każde pochylenie się starszaka nad kołyską maluszka, przytulenie czy nawet delikatne uszczypnięcie. Bądź zawsze czujna, ale reaguj w ostatnim momencie, gdy faktycznie zachowanie starszaka może być niebezpieczne. Za każdym razem, postaraj się wytłumaczyć starszakowi, dlaczego dana sytuacja mogła być niebezpieczna, oraz jak mógł postąpić inaczej.  

Unikaj sytuacji w których wiesz, że możesz sobie nie poradzić – wyjście z domu z dwójka dzieci jest sporym przedsięwzięciem logistyczno – organizacyjnym. Jeśli spacer ma być przyjemny, warto zaplanować go tak, by uniknąć sytuacji, w których nie czujesz się pewna. Jeśli twoje starsze dziecko nie boi się wody, ale dotychczas pływało tylko z twoja pomocą, to rozważ czy na pewno będziesz w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo nad wodą mając jeszcze ze sobą małego bobasa. Nie oznacza to że musicie od razu rezygnować ze swoich dotychczasowych atrakcji, ale na pewno warto je przeorganizować na nowo, uwzględniając również potrzeby młodszego rodzeństwa.  

Podziel obowiązki – nie wszystko musisz robić sama i to najlepiej od razu. Określ priorytety, a następnie postaraj się rozdelegować zadania. Zajmowanie się dwójką małych dzieci jest bardzo czasochłonne, i ciężko przełożyć to na później, dlatego warto zadbać, by pozostałe obowiązki nie pochłonęły Cię w całości. Rozważ, czy możesz robić zakupy internetowe z dowozem do domu, lub czy mąż może załatwić za Ciebie sprawy na mieście. Jeśli podzielisz obowiązki tak, że dasz radę im sprostać, to znacznie łatwiej będzie Ci działać, gdyż nie będziesz mieć poczucia że zawsze jesteś spóźniona.  

Zachowaj spokój – kryzysowe sytuacje, czy spadek formy zdarza się każdemu i nie ma w tym nic złego. Wrzuć na luz  –  nie musisz przecież wiedzieć wszystkiego i umieć wszystkiego.

no replies

Leave your comment